Inspiruje nas człowiek
i jego bezpieczeństwo

Słowa, które są podstawą naszej misji, są jednocześnie podstawą naszego działania. Jesteśmy po to, by wspierać bezpieczeństwo ludzi podejmujących ryzyko zawodowe i wyzwania na rzecz innych oraz otaczającego nas świata.

W ramach grupy kapitałowej Protektor S.A. funkcjonują dwie uzupełniające się marki. Protektor oferuje obuwie wojskowe, policyjne i strażackie, które jest cenione przez polskie służby mundurowe, a także specjalistyczne obuwie dla branży przemysłowej. Abeba dostarcza natomiast obuwie dla służby zdrowia, branży farmaceutycznej, hoteli i gastronomii.

Chcemy nieustannie udoskonalać nasze produkty, korzystając z nowoczesnych technologii oraz najnowszych trendów dotyczących bezpieczeństwa i designu, by tworzyć bezpieczne buty przyszłości.

Nasza historia,
nasza przyszłość

Wieloletnia historia firmy, wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, ciągły rozwój technologii oraz najlepsi specjaliści – to wszystko pozwala tworzyć obuwie wyróżniające się na rynku. Inspiracje najnowszymi rozwiązaniami projektowymi i trendami są siłą napędową, pozwalającą na ciągłe doskonalenie produktów i rozwój firmy. Dzięki temu idziemy z duchem czasu i jesteśmy w stanie konkurować z najlepszymi firmami na rynku polskim oraz europejskim.

Kilka dekad doświadczenia w sztuce obuwia specjalistycznego to gwarancja jakości, bezpieczeństwa i niezawodności.

Lata 40.

Początki działalności naszej firmy sięgają 1944 r. To właśnie wtedy Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego rozpoczęły masową produkcję obuwia dla wojska polskiego.

Od tamtej pory, wraz z kolejnymi rozporządzeniami państwowymi i nowymi rządami – najpierw w Polskiej Republice Ludowej, a później Rzeczpospolitej Polskiej – firma kilkakrotnie łączyła się z lokalnymi przedsiębiorstwami i zmieniała nazwę, aby ostatecznie funkcjonować pod obecną nazwą PROTEKTOR S.A.

Lubelskie zakłady
przemysłu skórzanego

W 1959 roku Fabryka Obuwia w Lublinie została połączona z Lubelskimi Zakładami Garbarskimi i przekształcona w przedsiębiorstwo państwowe, przyjmując nazwę Lubelskich Zakładów Przemysłu Skórzanego im. Mariana Buczka.

W 1976 roku do struktur przedsiębiorstwa włączono Lubartowskie Zakłady Garbarskie „Lugar” w Lubartowie, Zakład Obuwia w Bychawie, a następnie Zakład Kaletniczo-Galanteryjny w Lublinie. W ten sposób powstało wielozakładowe przedsiębiorstwo z doświadczonymi fachowcami i nowoczesnymi jak na tamte czasy metodami produkcji.

Ówczesna prasa z zainteresowaniem śledziła poczynania LZPS , a pracowników zakładów im. Mariana Buczka opisywała jako „najlepszych w swojej branży” (Sztandar Ludu, 1972).

Współczesne zmiany

W 1992 roku Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego im. M. Buczka zostały przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa. Tego samego roku została ona wpisana do Rejestru Handlowego, uzyskując osobowość prawną.

Od 1998 roku Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego PROTEKTOR Spółka Akcyjna są spółką giełdową, której akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W 2009 Spółka wykupiła 100% udziałów w niemieckiej firmie Abeba i Inform Brill, stając się tym samym jednym z największych producentów i dystrybutorów obuwia specjalistycznego w Europie. Obecnie Zatrudnia ponad 100 osób oraz dodatkowo ponad 500 pracowników w spółkach-córkach. PROTEKTOR S.A. posiada nowoczesny zakład produkcyjny w Polsce oraz dwa zakłady produkcyjne w Europie, które w 2019 r. wyprodukowały łącznie ponad 800 000 par obuwia. Dzięki centrom dystrybucyjnym w Polsce oraz Niemczech nasze produkty docierają do klientów na ponad 30 rynkach, głównie w Europie.

Buty przyszłości

Innowacje technologiczne, zwiększające bezpieczeństwo każdego użytkownika butów Protektor i Abeba, są obecnie jednym z najważniejszych filarów strategii Spółki. Koncepcja „obuwia przyszłości” zakłada m.in. opracowanie inteligentnych rozwiązań (smart wear) dla pensjonariuszy i pracowników domów opieki, szpitali, jak również rozwiązań wspierających pracę ratowników, w tym w szczególności straży pożarnej.

Misja i wizja

Chcemy dawać poczucie bezpieczeństwa i komfort. Chcemy towarzyszyć w codziennej pracy osób, które wymagają ochrony dostosowanej do ich potrzeb.

W DNA naszej firmy na stałe wpisane jest partnerstwo, uczciwość, śmiałość i otwartość, zarówno pod względem naszego działania biznesowego, jak i kwestii technologicznych oraz produkcyjnych.

Zaopatrujemy 30 rynków
na 4 kontynentach


Produkujemy obuwie
w 3 własnych zakładach
w Polsce i Mołdawii

Ok, rozumiem